Brak wyników

CIĄŻA I DZIECKO

23 kwietnia 2019

NR 2 (Kwiecień 2019)

Kolki noworodkowe

0 565

Kolka to dolegliwość o nieustalonym pochodzeniu, powodująca okresy napadowego i trudnego do ukojenia płaczu. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Objawia się dokuczliwym, skurczowym bólem brzucha. Gdy zawodzą te najbardziej naturalne sposoby, warto sięgnąć po krople, które są dostępne bez recepty. Pozwolą one zmniejszyć nasilenie kolki i wzdęć. Nie istnieje lek na kolki, tylko środki łagodzące jej symptomy.

Kolka noworodkowa pojawia się zazwyczaj w 3.–4. tygodniu od narodzin i trwa zwykle do 3.–6. miesiąca życia dziecka. Kolka nie jest chorobą, tylko zaburzeniem, które ustępuje samoistnie. Objawy pojawiają się bardzo gwałtownie, a ustępują stopniowo. Dotyka ona 20–30% noworodków. Kolka to dolegliwość o nieustalonym pochodzeniu, powodująca okresy napadowego i trudnego do ukojenia płaczu. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Objawia się dokuczliwym, skurczowym bólem brzucha. Związana jest z niedojrzałością układu pokarmowego oraz zmianami flory jelitowej. Jej powstawaniu sprzyja palenie papierosów przez matkę, a także odczuwane przez nią stresy, nerwowość i niepokój, które niemowlę wyczuwa. Powodować ją może także zbyt duża liczba bodźców, którym poddawany jest maluch. Powodem pojawiającej się kolki może być również alergia na białko mleka krowiego, niedobór enzymu – laktazy, który odpowiada za trawienie laktozy, a także duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia piersią lub ssania butelki. Nagromadzenie powietrza w jelitach jest przyczyną wzdęć i może wpłynąć na występowanie bolesnych skurczów brzucha u dziecka. Kolka pojawia się zazwyczaj w godzinach wieczornych. Dziecko głośno płacze, pręży ciało, wierzga nogami, zaciska piąstki, a brzuch staje się twardy i napięty. Atak kolki może zakończyć się gazami lub kupką. Mimo że jej symptomy są nad wyraz dotkliwe, nie jest uważana za stan zagrażający zdrowiu lub życiu dziecka. Na szczęście jest wiele sposobów na kolkę, które pomagają pozbyć się nadmiaru gazów w jelitach, a tym samym złagodzić dolegliwości i ukoić dziecko.

Sposoby na kolkę

Noworodek karmiony piersią, który je szybko i łapczywie, może połykać duże ilości powietrza, a tym samym wywołać wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach. Warto często ustawiać dziecko w pozycji do odbicia i zwrócić uwagę na prawidłowe przystawienie do piersi, aby ustami dziecko obejmowało brodawkę wraz z jej otoczką. Pozycja lekko odchylona do tyłu sprawi, że mleko będzie wolniej wpływało do jego ust, a dodatkowo brzuch dziecka będzie ogrzewany i masowany o brzuch mamy.

Jeśli dziecko jest karmione mieszanką mlekozastępczą i ma kolkę, najlepiej, jeśli będzie piło z butelki antykolkowej, która ma zapobiegać połykaniu nadmiernej ilości powietrza podczas ssania. Ważne jest, aby smoczek był cały wypełniony płynem. Warto do karmienia układać dziecko w taki sposób, aby jego głowa oraz tułów były wyżej niż reszta ciała. Każdorazowo po karmieniu dziecko należy trzymać w pozycji pionowej do momentu, kiedy mu się nie odbije. Nieprawidłowe przygotowanie mieszanki, dotyczy to głównie dodawania zbyt dużej ilości proszku, sprawia, że posiłek staje się ciężkostrawny, powodując tym samym pojawienie się kolki. Nieodpowiednio dobrana mieszanka może wywołać podobne dolegliwości. Warto porozmawiać z lekarzem, który zdecyduje o zmianie na inną mieszankę, bardziej odpowiednią dla niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego malucha. Dobrze dobrana mieszanka nie tylko zaspokoi głód, ale może także wspomagać układ trawienny. Zaleca się wybór takiej mieszanki, które będzie miała obniżoną zawartość laktozy. Nieprzetrawiona w pełni laktoza może bowiem fermentować w jelitach, tworząc nadmierne gazy. Wartościowe są również mieszanki zawierające aktywne kultury bakterii Lactobacillus reuteri.

Dużą ulgę przy kolce przyniesie del...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika "Opieka Farmaceutyczna"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy