Dołącz do czytelników
Brak wyników

CIĄŻA I DZIECKO

23 kwietnia 2019

NR 2 (Kwiecień 2019)

Kolki noworodkowe

0 87

Kolka to dolegliwość o nieustalonym pochodzeniu, powodująca okresy napadowego i trudnego do ukojenia płaczu. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Objawia się dokuczliwym, skurczowym bólem brzucha. Gdy zawodzą te najbardziej naturalne sposoby, warto sięgnąć po krople, które są dostępne bez recepty. Pozwolą one zmniejszyć nasilenie kolki i wzdęć. Nie istnieje lek na kolki, tylko środki łagodzące jej symptomy.

Kolka noworodkowa pojawia się zazwyczaj w 3.–4. tygodniu od narodzin i trwa zwykle do 3.–6. miesiąca życia dziecka. Kolka nie jest chorobą, tylko zaburzeniem, które ustępuje samoistnie. Objawy pojawiają się bardzo gwałtownie, a ustępują stopniowo. Dotyka ona 20–30% noworodków. Kolka to dolegliwość o nieustalonym pochodzeniu, powodująca okresy napadowego i trudnego do ukojenia płaczu. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Objawia się dokuczliwym, skurczowym bólem brzucha. Związana jest z niedojrzałością układu pokarmowego oraz zmianami flory jelitowej. Jej powstawaniu sprzyja palenie papierosów przez matkę, a także odczuwane przez nią stresy, nerwowość i niepokój, które niemowlę wyczuwa. Powodować ją może także zbyt duża liczba bodźców, którym poddawany jest maluch. Powodem pojawiającej się kolki może być również alergia na białko mleka krowiego, niedobór enzymu – laktazy, który odpowiada za trawienie laktozy, a także duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia piersią lub ssania butelki. Nagromadzenie powietrza w jelitach jest przyczyną wzdęć i może wpłynąć na występowanie bolesnych skurczów brzucha u dziecka. Kolka pojawia się zazwyczaj w godzinach wieczornych. Dziecko głośno płacze, pręży ciało, wierzga nogami, zaciska piąstki, a brzuch staje się twardy i napięty. Atak kolki może zakończyć się gazami lub kupką. Mimo że jej symptomy są nad wyraz dotkliwe, nie jest uważana za stan zagrażający zdrowiu lub życiu dziecka. Na szczęście jest wiele sposobów na kolkę, które pomagają pozbyć się nadmiaru gazów w jelitach, a tym samym złagodzić dolegliwości i ukoić dziecko.

Sposoby na kolkę

Noworodek karmiony piersią, który je szybko i łapczywie, może połykać duże ilości powietrza, a tym samym wywołać wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach. Warto często ustawiać dziecko w pozycji do odbicia i zwrócić uwagę na prawidłowe przystawienie do piersi, aby ustami dziecko obejmowało brodawkę wraz z jej otoczką. Pozycja lekko odchylona do tyłu sprawi, że mleko będzie wolniej wpływał...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika "Opieka Farmaceutyczna"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy