Brak wyników

Artykuł sponsorowany

7 września 2022

Racjonalna suplementacja wymaga wiedzy

0 680

W ostatnim czasie suplementy diety są na cenzurowanym. Z powodu braku regulacji rynku i fasadowej kontroli podmiotów je produkujących tracą przede wszystkim te firmy, które w opozycji do większości dbają o jakość wypuszczanych na rynek suplementów. Zatraca się w ten sposób idea racjonalnej suplementacji, która w wielu przypadkach jest ważnym elementem utrzymania homeostazy, a nawet wspomagania konwencjonalnego leczenia.

Prolog

Pamiętam czasy moich pierwszych praktyk studenckich w aptece. Niespełna 12 lat temu na aptecznych półkach panował zupełnie odwrócony stosunek ilości suplementów diety do ilości produktów leczniczych. Dziś rynek suplementów diety jest bardzo dynamiczny. Codziennie na półkach przybywa nowych produktów, a pacjenci odwiedzający aptekę mogą czuć się zagubieni. Coraz częściej za pierwszym stołem słyszy się parafrazę przekazu reklamy telewizyjnej  jednego z produktów leczniczych - “ja chcę lek, a nie suplement diety”. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu raczkujące w aptece suplementy diety były zupełnie inaczej odbierane przez pacjentów - raczej jako pierwszy krok w próbie poradzenia sobie z problemem zdrowotnym albo wspomaganie modyfikacji stylu życia w obliczu choroby. Produkt leczniczy wzbudzał wtedy szacunek i respekt, a jego stosowanie zarezerwowane było jako ostateczność.

Czy farmaceuta zna definicję suplementu diety?

Pisząc te zdania nie neguję oczywistej różnicy między suplementem diety i produktem leczniczym. Rozumiem jej istotę w procedurze rejestracji czy  kontroli przez odpowiednie instytucje. Niestety tak spolaryzowane podejście do obu grup produktów wypacza tak naprawdę ich miejsce we współczesnej farmakoterapii. Przecież suplement diety jest z definicji produktem złożonym z różnych substancji odżywczych i innych związków, których zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety, a  do obrotu wprowadza się go  w formie umożliwiającej precyzyjne dawkowanie np. tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. Przez ostatnich kilkanaście lat były  mylone z lekami, za sprawą łudząco podobnych opakowań zewnętrznych.

Tymczasem celem stosowania suplementów diety nie jest leczenie chorób, ale uzupełnianie diety w celu jej lepszego zbilansowania, co jest punktem wyjścia do zachowania homeostazy. Suplementy diety nie są tak naprawdę przeznaczone osobom chorym, które oczekują działania leczniczego, lecz ludziom zdrowym, którzy chcą zapewnić sobie dostarczanie właściwej ilości składników odżywczych np. witamin i minerałów, których z różnych powodów  nie są w stanie przyjąć w tradycyjny sposób. I to jest właśnie klucz do zrozumienia idei racjonalnej suplementacji.

Racjonalna suplementacja - czy to możliwe?

Pomimo pewnej mody na zdrowe odżywianie i dostarczanie substancji odżywczych z certyfikowanej, organicznej żywności znakomita większość polskiego społeczeństwa korzysta na co dzień z wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Niestety “zdrowa żywność” z powodu znacznie wyższej ceny jest poza zasięgiem wielu osób o niskim statusie społecznym. W niektórych krajach UE z tego powodu część ważnych składników dodaje się rutynowo do najpopularniejszych produktów spożywczych np. kwas foliowy. W Polsce jednym z niewielu przykładów żywności wzbogacanej jest jodowana sól spożywcza, która ma zapobiegać epidemii niedoborów jodu. Suplementacja nie powinna być więc polisą na niedbale prowadzone życie, ale mieć twarde powody do stosowania.

Jednym z takich powodów powinna być ciąża oraz okres karmienia piersią. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje w tej grupie suplementację  kilku składników - kwasu foliowego, witaminy D, jodu, kwasów omega i żelaza. Dawki tych składników powinny być jednak ustalane wspólnie z lekarzem lub farmaceutą. Niestety w sporej grupie suplementów dedykowanych kobietom w ciąży są one niewystarczające albo niezgodne z najnowszymi zaleceniami. Dotyczy to szczególnie kwasów omega.  Wiele kobiet w okresie ciąży boryka się ze zbyt niskim stężeniem żelaza albo pełnoobjawową anemią i decyduje się na samodzielną suplementację często przypadkowym preparatem żelaza. Popełnia przy tym jednak wiele błędów jak choćby rozpoczynając leczenie już w I trymestrze i to zbyt dużymi dawkami stwarzając realne zagrożenie dla płodu! To właśnie w takich przypadkach przydaje się fachowa wiedza farmaceuty, który w systemie opieki zdrowotnej powinien pełnić rolę strażnika farmakoterapii. Niekiedy również formy chemiczne witamin i minerałów charakteryzują się kiepską przyswajalnością. W kontekście rekomendacji konkretnego p...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy