Zalety wynikające z suplementacji diety kobiet w okresie okołokoncepcyjnym preparatami witaminowo-mineralnymi wzbogaconymi o wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer czasopisma w całości poświęconego opiece farmaceutycznej. Chcemy, by stanowiło ono wsparcie w codziennej pracy farmaceutów pracujących w aptece i innych placówkach służby zdrowia. W każdym wydaniu znajdą się specjalistyczne artykuły zawierające aktualną wiedzę, która wspomoże Państwa w zapewnieniu pacjentom bezpiecznego i racjonalnego stosowania leków.
Na łamach aktualnego numeru omawiamy następujące tematy:
Dieta wegańska u dzieci może wiązać się ryzykiem niedoborów, choć znaczna część towarzystw naukowych stwierdza, że jej stosowanie jest możliwe na każdym etapie życia. Konieczne jest jednak właściwe zbilansowanie diety, często z uwzględnieniem żywności wzbogaconej oraz suplementów. Niezbędna jest również regularna opieka medyczna. W artykule pt. „Dieta wegańska u dzieci” autorstwa dra hab. lek. med. Dariusza Włodarka znajdą Państwo wskazówki dotyczące suplementacji z zastosowaniem białka, kwasu glutaminowego, witaminy B12 oraz długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz żelaza.
Przedstawiamy również ambulatoryjne leczenie ostrego bólu u dzieci związanego z infekcją. Nasi eksperci wskazują na fakt, że ból oraz gorączka u dzieci to zwykle objawy zapalenia wywołanego przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne układu oddechowego, pokarmowego lub moczowego. Jednak niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu, wymaga on redukcji za pomocą wszelkich dostępnych środków, czyli leków przeciwbólowych o wzrastającej sile działania, a nawet opioidów czy znieczulenia miejscowego. W związku z tym, ambulatoryjne leczenie bólu u dzieci przedstawiamy na przykładzie dwóch przypadków.
Leczenie stanów zapalnych pochwy o różnej etiologii omawia dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek. Prezentuje ona możliwość wykorzystania srebra w medycynie jako alternatywy dla antybiotykoterapii w walce z zakażeniami. Jest to metal szlachetny wyróżniający się działaniem przeciwdrobnoustrojowym wobec bakterii, wirusów i grzybów. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię ze względu na fakt, że infekcje dróg rodnych mają tendencję do nawrotów i są przyczyną poważnego komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Z kolei leczenie stanów zapalnych pochwy z wykorzystaniem wciąż powtarzanych schematów leczenia pogłębia dysbiozę i równowagę bakteryjną pochwy. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym zagadnieniem.
Leczenie bólu pooperacyjnego u chorych ortopedycznych to poważne wyzwanie dla polskich szpitali, a jakość i skuteczność postępowania w tym zakresie jest wciąż niewystarczająca. Ból jest naturalnym następstwem zabiegu operacyjnego, dlatego konieczne jest zaplanowanie nie tylko strategii samego zabiegu, ale i właśnie leczenia bólu pooperacyjnego. By było one skuteczne, przede wszystkim ważny jest pomiar natężenia bólu, zarówno w spoczynku, jak i warunkach dynamicznych. Najlepiej stosować w tym wypadku skalę numeryczną i na podstawie jej wyników dobrać i w razie potrzeby modyfikować postępowanie przeciwbólowe. Szerokie omówienie tego zagadnienia prezentuje dr n. med. Jarosław Woroń.
Blizny po zabiegach ginekologicznych są poważnym problemem natury estetycznej i psychologicznej. Pacjentki z bliznami poszukują pomocy u lekarzy różnych specjalności, od dermatologów po chirurgów plastycznych aż po lekarzy medycyny estetycznej. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja blizny jest problemem wymagającym szczególnej uwagi. Pielęgnacja blizny może odbywać się także z pomocą technik laserowych, mezoterapii, osocza bogatopłytkowego oraz karboksyterapii. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia (w formie terapii wspomagającej) w niektórych zmianach skórnych są oleje roślinne. Dr n. med. Agnieszka Skrzypulec-Frankel na łamach naszego czasopisma omawia to zagadnienie z uwzględnieniem najskuteczniejszych olejków.
Zawartość dostępna online
Otwarty dostęp
Zalety wynikające z suplementacji diety kobiet w okresie okołokoncepcyjnym preparatami witaminowo-mineralnymi wzbogaconymi o wielonienasycone kwasy tłuszczowe
SCHEMATY LECZENIA
Pielęgnacja blizn po zabiegach ginekologicznych
Zaburzenia mikrobiologiczne po antybiotykoterapii jako czynnik spustowy dla wadliwej odpowiedzi immunologicznej
Leczenie bólu pooperacyjnego u chorych ortopedycznych
ROLA FARMACEUTY
Rola farmaceuty w profilaktyce wczesnej, pierwotnej i wtórnej
Opieka farmaceutyczna w praktyce
WYTYCZNE I STANDARDY
Ambulatoryjne leczenie ostrego bólu u dzieci związanego z infekcją
POLIPRAGMAZJA
Co szczoteczka zacznie, dokończy pasta do zębów, czyli o chemicznej kontroli płytki bakteryjnej Część 1.
Dieta wegańska u dzieci
Interakcje pomiędzy ziołami a lekami farmaceutycznymi
Przegląd lekowy
Temat numeru
Zastosowanie srebra jonowego w leczeniu stanów zapalnych pochwy o różnej etiologii