Kolki noworodkowe
Oddajemy w Państwa ręce drugi numer czasopisma w całości poświęconego opiece farmaceutycznej. Chcemy, by stanowiło ono wsparcie w codziennej pracy farmaceutów w aptece i innych placówkach służby zdrowia. W każdym wydaniu prezentujemy specjalistyczne artykuły zawierające aktualną wiedzę, która wspomoże Państwa w zapewnieniu pacjentom bezpiecznego i racjonalnego stosowania leków.
Na łamach aktualnego numeru omawiamy następujące tematy:
Terapia przeciwbakteryjna zakłada obecnie konieczność uwzględnienia uszkodzeń w strukturze bakteryjnego przewodu pokarmowego, które można zaobserwować nawet w kilka lat po zakończeniu leczenia. Niestety w Polsce liczba zażywanych leków przeciwbakteryjnych wciąż rośnie, mimo braku uzasadnienia w ich stosowaniu. Szerokie zalecanie terapii przeciwbakteryjnych przez lekarzy idzie w parze z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat rzeczywistej wartości klinicznej probiotykoterapii, co staje się poważnym problemem. Zagadnienie to szeroko przedstawia Państwu lek. stom. Oskar Kaczmarek.
Na łamach niniejszego numeru skupiamy się na kwestii gojenia się ran oraz wspomagania tego procesu za pomocą środka Argotiab. Leczenie ran to problem, z którym mierzą się lekarze wielu specjalności, a w szczególności lekarze pierwszego kontaktu. Choć nie każda sytuacja wymaga skierowania pacjenta do poradni specjalistycznej, zawsze konieczne jest zaopatrzenie poszkodowanego w środki zabezpieczające ranę i przyspieszające jej gojenie. Jednym z najnowszych polecanych w takich wypadkach środków jest Argotiab o działaniu odkażającym i wspomagającym proces gojenia. Zalety tego środka omawia dla nas Anna Kołodziejska.
Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci zależy od stopnia nasilenia zmian. Zawsze jednak konieczna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, ograniczająca ryzyko nawrotu wykwitów. Polega ona na odbudowie bariery skórnej przy jednoczesnym delikatnym, a zarazem skutecznym usuwaniu martwego naskórka, strupów oraz wszelkich patogenów, które znajdują się na skórze dziecka. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci jest trudne i stanowi wyzwanie nie tylko dla lekarzy, ale i farmaceutów, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem dr n. med. Anny Sadowskiej-Przytockiej dotyczącym tego ważnego tematu.
Ból miesiączkowy to częsty problem w wieku rozrodczym, a zespół bolesnego miesiączkowania dotyka nawet połowę kobiet. Etiopatogeneza niestety wciąż nie jest znana i wciąż budzi wiele kontrowersji. Duże znaczenie w tym przypadku ma zastosowanie właściwej farmakoterapii, która stosowana na dwa/trzy dni przed menstruacją może zapobiec bólom miesiączkowym lub znacznie je złagodzić. Na łamach bieżącego numeru prezentujemy przegląd środków przeciwbólowych wraz z opisem ich działania i przeciwwskazaniami.
Pielęgnacja skóry zawsze wymaga indywidualnego podejścia do konkretnych potrzeb. Te różnią się na kolejnych etapach życia i ważne jest, by odpowiednio je zaspokajać. Skóra noworodków nie jest w pełni dojrzała, dlatego pielęgnacja skóry w tym okresie wymaga uwzględniania różnic fizjologicznych i anatomicznych. Okres pokwitania w wielu przypadkach wiąże się z łojotokiem i trądzikiem. Starzeniu się skóry towarzyszy zwykle suchość oraz fotostarzenie. Dr n. med. Magdalena Jałowska na łamach aktualnego numeru omawia poszczególne okresy i wskazuje na właściwe metody pielęgnacji, służące utrzymaniu skóry we właściwej kondycji.
Zaparcia u dzieci są częstym problemem, lecz zwykle mają one charakter czynnościowy i nie wymagają diagnostyki, a jedynie właściwego leczenia. Wskazana jest tu przede wszystkim konsekwencja i długotrwałość postępowania. Ogólne zasady leczenia zaparcia u dzieci zakładają stosowanie leków osmotycznych czynnych, niezalecane jest za to stosowanie jedynie metod niefarmakologicznych, które zwykle są nieskuteczne. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w artykule prof. dra hab. n. med. Piotra Albrechta.
Kolki noworodkowe trwają od kilku minut do kilku godzin dziennie. Objawiają się one dokuczliwymi oraz skurczowymi bólami brzucha. Leczenie jest w tym przypadku jedynie objawowe i polega na łagodzeniu ich symptomów. Rodzice mogą stosować w tym wypadku naturalne metody radzenia sobie z kolką noworodkową jak np. masaże brzucha dziecka lub układanie go we właściwych pozycjach podczas jedzenia oraz po jedzeniu. Jeśli nie przynoszą one zadowalających rezultatów, należy sięgnąć po krople lub inne środki, które przedstawiamy w najnowszym numerze.
Zawartość dostępna online
CIĄŻA I DZIECKO
Kolki noworodkowe
Zaparcia u dzieci
SCHEMATY LECZENIA
Pielęgnacja skóry w każdym wieku
Biegiem do apteki, czyli jakie rozwiązania farmaceuta może zaproponować pacjentom z biegunką
Preparaty wpływające na poprawę funkcji skóry, włosów i paznokci
Ból miesiączkowy – przegląd lekowy
ROLA FARMACEUTY
Leki roślinne stosowane w lekkich stanach depresyjnych
ROLA FARMACEUTY
Zrozumieć alergię. Czy farmaceuta może pomóc alergikowi?
WYTYCZNE I STANDARDY
Zastosowanie suplementów diety w okresie przekwitania u kobiet w aspekcie łagodzenia dolegliwości klimakterycznych i przeciwdziałania utracie masy kostnej
Argotiab
Co szczoteczka zacznie, dokończy pasta do zębów, czyli o chemicznej kontroli płytki bakteryjnej – część 2.
Aktualne strategie probiotyczne w terapii przeciwbakteryjnej
Temat numeru
Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci